Čo robiť, ak nájdete túlavého psa?

Veľa ľudí nás kontaktuje s prosbou pomoci pre opusteného psa. Veľmi radi by sme pomohli všetkým zatúlaným psom, žiaľ nie sme nafukovací.

Karanténna stanica v Strážskom má kapacitu 6 kotercov, zvyčajne je preplnená (momentálne 8 psov). Doma máme okrem svojho ďalších 4 (niekedy aj 5, 6 a viac psov), ktorí sa do karanténnej stanice nezmestili. Ďalších ľudí, ochotných pomôcť dočasným prichýlením zvieraťa vieme spočítať na prstoch jednej ruky…

V prvom rade sa o odchyt psov majú starať starostovia miest a obcí, táto povinnosť im vyplýva zo zákona 39/2007 Z.z. v znení 204/2014:

§22

(7) Štát a obce zriaďujú, prevádzkujú a podieľajú sa na prevádzke útulkov a karantén pre zvieratá. 

(8) Obce sú povinné zabezpečiť odchyt túlavých zvierat na území obce. 

(ODCHYT, NIE ODSTREL POĽOVNÍKOM!!!)

(Celý zákon tu: http://www.mpsr.sk/index.php?navID=27&navID2=27&sID=23&id=5390)

Veľa starostov túto povinnosť nemá splnenú, sami nás kontaktujú a v problematike sa absolútne nevyznajú. Ďalšia skupina má podpísanú zmluvu s odchytovou spoločnosťou – tá odchytených psov nikde nezverejňuje, majú minimálnu šancu nájsť si domov a po karanténnej lehote sú utratené.

Preto je dôležité zistiť si najprv u starostu či a ako má zabezpečený odchyt túlavých psov. Ak v meste/obci nie je zriadená karanténna stanica alebo útulok je len veľmi málo pravdepodobné, že sú psíkovia prevážaní do iného mestského útulku, keďže takmer všetky sú permanentne vyťažené príjmom “vlastných” psov.

Viacero mestských útulkov či karanténnych staníc aj napriek voľnej kapacite (o voľnej kapacite môžeme hovoriť len čisto hypoteticky…) neprevezme psa z iného mesta/obce – z jednoduchého dôvodu, celý chod útulku/karanténnej stanice stojí nemalé peniaze aj z daní občanov daného mesta, preto je na mieste pýtať sa starostov kam investujú peniaze z daní za psa…

Ak teda nájdete túlavého psa a zistíte, že vaša obec nemá uzatvorenú zmluvu o odchyte/prípadne má zmluvu s odchytovou spoločnosťou, jediná možnosť ako mu zachrániť život, je vziať si ho k sebe domov. Kontaktujte starostu a poproste ho o vyhlásenie nálezu psa v rozhlase, vylepte niekoľko letákov o náleze psa, navštívte veterinárneho lekára, aby zistil, či psík nie je čipovaný. Následne sa nám ozvite – stravu, veterinára, vôdzku, misky a akékoľvek iné potreby pre psíka vieme zabezpečiť, budeme mu spoločne hľadať nový domov, prípadne sa vieme dohodnúť na prevzatí psa do našej opatery, hneď ako sa nám uvoľní miesto (to je však ťažko časovo upresniť).

Ďakujeme, že ste ochotní vzdať sa svojho pohodlia a zachrániť život ♥

Comments are closed.