Väčšina slovenskej verejnosti ani netuší aký obrovský je rozdiel medzi kúpou šteniatka s papiermi pôvodu (PP) a bez nich. Ľudia netušia, v akých podmienkach žijú matky šteniat bez PP, v akom zdravotnom stave sa k ním dostanú také šteniatka…Budeme preto radi ak si prečítate nasledujúce riadky a vytvoríte si vlastný názor na takzvaných “chovateľov”.

Podľa najnovších informácii je Slovensko najväčším vývozcom šteniat v Európskej únii. Ide o šteniatka bez PP. Typický množiteľ chová viacero feniek v otrasných podmienkach, v uzavretom prostredí, vo vlastných výkaloch, s nepravidelnou alebo žiadnou vakcináciou. Veterinára vidia tieto fenky len pri cisárskych rezoch. Feny rodia 2 aj viackrát ročne – pri podaní hormonálnych prípravkov. Potom, čo je organizmus fenky celkom vyčerpaný a nie je schopná produkovať dostatok šteniat je kruto zabitá, či vyhodená v lese, v poli alebo na ulici…

U týchto množiteľov je úplne bežné príbuzenské kríženie a tak aj genetické poruchy šteniat. Okrem toho trpia aj viacerými zdravotnými problémami, či psychickými degeneráciami.

Nie všetci množitelia však množia vo veľkom. Množiteľom je možno aj Vás sused, alebo Vy… Mnoho ľudí totiž verí mýtom, že fenka musí mať aspoň raz za život šteniatka. A tak sa množia ďalšie nechcené psy. Na dedinách je úplne bežné, že feny rodia po každom háraní.

Za množiteľa teda možno považovať každého človeka, ktorý vedome alebo nezodpovedným správaním množí šteniatka či už krížence alebo “čistorvné psy” – naozaj čistokrvné sú len tie, ktoré pochádzajú z regulovaných chovov a majú papiere pôvodu. U týchto si môžete byť istý, že vám zo šteniatka ozaj vyrastie zdravý pes danej rasy, ktorý bude mať želané povahové aj exteriérové vlastnosti.

Ak ste majiteľom fenky bez PP a neviete si ju ustrážiť počas hárania, prosíme Vás, zvoľte radšej možnosť kastrácie a pomôžte nám regulovať už aj tak neuveriteľne premnoženú populáciu psov na Slovensku.

Ak rozmýšľate nad kúpou šteniatka – vyberte si chlpáča z útulku alebo psíka z oficiálne chovu s PP.

Ďakujeme.

Na fotografiách môžete vidieť psíkov shih-tzu Kewina a Puňťa odobratých od množiteľky. Psíkovia k nám prišli v otrasnom stave, ich srsť bola plná dredov a výkalov, neboli vôbec zvyknutí na manipuláciu… Momentálne sú obaja adoptovaní a konečne zažívajú teplo domova. Ich príbeh nájdete tu.

02 03

2013-03-12_18.55.27 P1030141

Viac informácii o množiteľoch si môžete prečítať na stránke www.lacnesteniatka.sk